1
lat
doświadczeń
1
wykwalifikowanych
specjalistów
1
zadowolonych
klientów

Zobacz film o firmie

Powstaliśmy w 1952 roku i przez 65 lat pokonaliśmy niezwykłą drogę od produkcji i naprawy prostego sprzętu, aż po budowę rozbudowanych maszyn oraz specjalistycznych automatów do obróbki drewna dla branży stolarskiej, meblarskiej i budowlanej. Jednak nasza oferta nie kończy się tylko na urządzeniach – lubimy podkreślać, że nie sprzedajemy maszyn, a sprzedajemy niezawodne rozwiązania do obróbki drewna – całą technologię oraz innowacje zwiększające wydajność i ograniczające koszty produkcji.

Zobacz film prezentujący w 5 minut historię i teraźniejszość Fabryki Maszyn do Drewna GOMAD.

Historia firmy

1952

2 stycznia, na bazie warsztatów „Pagedu” i Wytwórni Narzędzi Leśnych Państwowej Centrali Produktów Niedrzewnych „Las” powstaje Gorzowski Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa (GZPML). Firma produkuje proste narzędzia i naprawia sprzęt dla leśnictwa.

1958

rozpoczęcie produkcji ciągnika jednoosiowego "Dzik", a dwa lata później glebogryzarki "Mrówka". Przez następne piętnaście lat w zakładzie powstaje ponad 16 tysięcy "Dzików".

1967

na rynek trafia pierwsza stworzona w gorzowskim zakładzie obrabiarka do drewna – frezarka dolnowrzecionowa FJNe. Odtąd firma koncentruje produkcję już wyłącznie na obrabiarkach do drewna.

1977

powstaje pierwsza wiertarka wielowrzecionowa (27 wrzecion). W kolejnych latach w GZPML powstają m. in.: frezarki górnowrzecionowe, tokarki stołowe, wiertarki wielowrzecionowe i czopiarki. Zakład produkuje najnowocześniejsze na tamte czasy urządzenia.

1982

Gorzowski Zakład Przemysłu Maszynowego Leśnictwa przekształca się w Fabrykę Maszyn do Drewna GOMAD.  W latach 80. i 90. firma jest potentatem na krajowym rynku produkcji maszyn do obróbki drewna, a wytwarzane przez GOMAD obrabiarki mają znaczący wpływ na rozwoju przemysłu meblarskiego w Polsce.

1996

skonstruowanie i wykonanie pierwszej w Polsce frezarki do drewna sterowanej numerycznie (CNC).

2003

prywatyzacja zakładu. Powstaje Fabryka Maszyn do Drewna GOMAD Sp. z o.o.

2003

GOMAD zaczyna się specjalizować w konstruowaniu i produkcji obrabiarek zadaniowych tworzonych na indywidualne zamówienie. Powstają pierwsze automaty wiertarskie do wiercenia listew AWL i szuflad AWP (2005).

2008

rusza produkcja szczotkarki taśmowej SPS oraz pras pneumatycznych PPV-300 i PPH-170.

2012

na rynek trafia linia do łączenia drewna na długość FPL/PWL, a rok później linia formatująco-wiercąca o wysokiej wydajności AWN/AFU.

Stowarzyszenia i organizacje

Gomad jest aktywnym członkiem branżowych i regionalnych stowarzyszeń i organizacji. W 2008 roku wspólnie z kilkunastoma lubuskimi przedsiębiorstwami z branży metalowej stał się założycielem Lubuskiego Klastra Metalowego.

Droma
DROMA - Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna

Ogólnopolskie stowarzyszenie zrzeszające osoby i firmy związane z branżą obrabiarek i narzędzi do obróbki drewna. Główne cele organizacji to: koordynowanie współpracy w projektowaniu i budowie maszyn, organizowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie informacji i marketingu.

LKM
Lubuski Klaster Metalowy

GOMAD jest jednym z inicjatorów klastra, którego celem jest tworzenie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie poprzez współpracę członków klastra i ich współpracę ze sferą edukacji i sektorem publicznym.

Zachodnia Izba Przemysłowa
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa

Niezależna organizacja skupiają bezpośrednio bądź federacyjnie blisko 700 podmiotów gospodarczych, wspierająca członków w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów gospodarczych oraz innowacyjnych inicjatyw.

LOP
Lubuska Organizacja Pracodawców

Jedna z najstarszych organizacji pracodawców w Polsce zrzeszająca ponad 7500 przedsiębiorstw i firm zatrudniających łącznie około 4 mln pracowników.

eumabois
Kongres Europejskiej Federacji Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS

Organizacja non-profit, której celem jest promowanie europejskiego przemysłu obróbki drewna, ochrona jego interesów oraz inne kwestie istotne dla jego przedstawicieli. Do głównych zadań Federacji należą kwestie techniczne, marketingowe oraz związane z uczciwą polityką.